Obrońca tytułu i lider ligi Ferencváros odniósł w niedzielę pewne zwycięstwo 3:0 u siebie z głównym rywalem Újpest w najważniejszym meczu 11. rundy piłkarskiej ligi OTP Bank League.

Były to 239. derby najwyższej klasy rozgrywkowej, Ferencváros zatriumfował po raz 116., Újpest zwyciężył 61 razy, ale od grudnia 2015 roku nie mógł już świętować w pojedynku.

Pod wodzą Dejana Stankovica biało-zieloni są nadal niepokonani.

W ostatniej chwili na boisko nie było już stać dwóch kluczowych zawodników gospodarzy, kapitan drużyny Dénes Dibusz i lokomotywa pomocy Dávid Sigér.

Fradi przywitali fanów Újpest słynną sceną z udziałem Buda Spencera i Terence'a Hilla .

Atmosfera była prochowa

Przez kłęby dymu po pirotechnicznym „pokazie” mecz rozpoczął się z kilkuminutowym opóźnieniem, a gospodarze rzucili się do niego z wielkim entuzjazmem i dzięki Lisztesowi szybko strzelili gola.

Kiedy fiolety dopiero zaczynały się poprawiać, Pesic objął prowadzenie dla Ferencvárosa po ogromnym błędzie – Tamás źle podał podanie, które postawiło napastnika rywala na pozycji. Na kilka minut przed końcem regulaminowego czasu gry pierwszej połowy Újpest był bliski wyrównania, ale Ádám Varga, który wszedł na boisko w miejsce bramkarza reprezentacji, odważnie obronił.

Pierwsza połowa zakończyła się na 55 minutach, a fioletowi byli w tym okresie bardzo bliscy wyrównania. W pierwszych minutach po przerwie sytuacje Újpest toczyły się na taśmie transmisyjnej, np. Ambrose minął go z pięciu metrów, nikomu nie przeszkadzając.

Pomimo presji Újpest podwoił swoją przewagę, strzelając głową po rzucie rożnym, broniącego tytułu Abeny. Trzy minuty później rozstrzygnęły się losy zdobytych trzech punktów, Abu Fani sprzedał piłkę, która odbiła się od Banai. Újpest, co zrozumiałe, stracił wiarę na początku, a Ferencváros nie forsował już ataków, więc wynik nie uległ zmianie.

MTI / hirado.hu

Zdjęcie na pierwszej stronie: Sytuacja bramkowa Ferencvárosiego przed bramką Újpest podczas meczu rozegranego w 11. rundzie piłkarskiej OTP Bank League w Groupama Arena, 29 października 2023 r.
Ferencváros-Újpest 3:0. MTI/Koszticsák Solid