Czy możemy mieć nadzieję? Kristóf Milák powrócił do rywalizacji ze świetnym czasem we wtorkowy dzień otwarcia 126. mistrzostw kraju w pływaniu, podczas których Katinka Hosszú również ponownie wskoczyła do basenu.

Hosszú, trzykrotny złoty medalista Rio w 2016 roku, był pierwszym z dwóch mistrzów olimpijskich, który zaprezentował się. 34-letni zawodnik, którego celem jest start na szóstych igrzyskach olimpijskich w Paryżu, wygrał swój bieg na 200 metrów stylem zmiennym z czasem 2:16,58 minuty, co dało mu pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej finału. Wcześniej publiczność mogła ją ostatni raz zobaczyć na Mistrzostwach Europy 2022 w Rzymie, teraz wróciła jako matka.

Milák, który w Tokio zdobył złoty medal na 200 m stylem motylkowym, w sześciu liczbach wszedł do mistrzostw kraju i jako pierwszy wystartował w sprincie na 100 m. 24-letni pływak Honvédu wygrał swój wyścig eliminacyjny z doskonałym czasem 49,02 sekundy – to niewiele do czasu olimpijskiego (48,34) – i wyprzedził jedynego w historii węgierskiego medalisty mistrzostw świata, Nándor Németh (49,10), który w lutym w Doha zajął trzecie miejsce. Milák ostatni raz startował rok temu podczas mistrzostw kraju w Kaposvár.

Finał będzie transmitowany na żywo przez Duna World od godz. 17:00.

Zdjęcie na okładce: Kristóf Milák (k) przed eliminacjami mężczyzn na 100 metrów stylem dowolnym podczas mistrzostw kraju w pływaniu w Duna Arena 9 kwietnia 2024 r. MTI/Tamás Kovács