Wszyscy czterej zawodnicy wyścigu finałowego mogą wziąć udział w 17. Wyścigu Narodowym w Szilvásvárad.

Csaba Tamás reprezentujący György Sepsiszent wygrał w niedzielę na koniu Rover Gidran 34 o imieniu Rozi Székely Vágta, 13. serię kwalifikacyjną krajowego wyścigu Vágta rozgrywaną w Székelyföld.

Tegoroczna edycja Székely Vágta, która na szczęście odbyła się w środku ostrzeżenia o upale drugiego stopnia (pomarańczowego), w upale i przy ciągłym zagrożeniu burzami, które w niedzielę mogą dotrzeć do regionu, konie i jeźdźcy siedmiu z dziesięciu uczestników w końcu udało się rozpocząć.

Podczas sobotnich eliminacji przedstawiciele wszystkich trzech okręgów Székelyföld – Maros, Hargita i Kovászna – dotarli do niedzielnego finału.

W wyścigu finałowym, który trzeba było powtórzyć ze względu na zbyt wczesną przerwę późniejszego zwycięskiego konia (Rovera Gidrana), Csaba Tamás, który z tego powodu startował z ostatniego miejsca, już na pierwszym okrążeniu wysunął się na prowadzenie i pewnie zwyciężył przed drugą w kolejności kolarką z Nýárádseredy, Barthą Ferencet startującą na Tip-Top. Jeździec Nagyernye, Zsolt György Mátyás, na swoim koniu Lázár zajął trzecie miejsce, a jeździec Etéda, Géza Sándor Kelemen, na siodle Szigetszépe Korax Forrás, zajął czwarte miejsce.

Bianka Bakó, która przewodniczy jury zawodów Székely Vágta, powiedziała: wszyscy czterej zawodnicy finałowego wyścigu w Székelyföld mogą wystartować w 17. Krajowej Vágta w Szilvásvárad.

Podobnie najlepsi z organizowanej dla dzieci imprezy Kishuszárvágta Székelyfölda mogą również brać udział w konkursach krajowych Vágta w kategoriach wiekowych.

Na Óriáspince-tetó w obu kategoriach wiekowych zwyciężyła w tym roku reprezentantka Farkaslaki: w kategorii 10-13 lat (na siedmiu zawodników) zwyciężyła Anna Ágoston na Csodaszép, natomiast w kategorii 14-17 lat (na siedmiu zawodników) zwyciężyła Magor Demény trzech zawodników) ze swoim koniem Felicią Katy. W galopie w Szilvásvárad na swoim koniu Picike, reprezentującym Harasztkerék, może wziąć udział także druga w kolejności Nóra Kilyén z tej drugiej grupy wiekowej.

Organizatorzy Székelyföld ponownie w tym roku zorganizowali Wyścig Góbé dla koni i ich jeźdźców niesprawdzonego pochodzenia. Konie pełnej krwi angielskiej nie mogą być zgłaszane do konkursu w National Vágtára. A to, że koń nie jest koniem pełnej krwi angielskiej, można udowodnić jedynie dokumentami dotyczącymi jego pochodzenia. W tym roku do wyścigu w Góbé swoje konie i jeźdźców zgłosiło 17 osad.

Vivien Jácinta Csók, która również otrzymała nagrodę specjalną jako najbardziej utytułowana zawodniczka, w niedzielę wygrała finał na swoim koniu Alice Princess, reprezentując Csíkszenttamás. Csaba Tamás reprezentujący Kilyén zajął drugie miejsce na Istafanie Penge, jeździec Zágonu Roland Sebestyén na swoim koniu Vihar, a reprezentant Kecset Eszter Márton na koniu Konyaszépa Havas John był czwarty.

17. Krajowa Vágta odbędzie się w dniach 5-6 października w ośrodku jeździeckim Lipica w Szilvásvárad.

Zdjęcie na okładce: Székely Vágta był przetrzymywany w palącym upale
Źródło: Facebook/Székely Vágta