Dzięki bramce w ostatniej minucie angielska reprezentacja piłkarska pokonała Holandię 2:1 w drugim półfinale Mistrzostw Europy w Niemczech w Dortmundzie.

Holendrzy objęli prowadzenie w siódmej minucie po błysku Xaviego Simonsa, a dziesięć minut później z rzutu karnego wyrównał Harry Kane. Po przyjemnej pierwszej połowie widzowie mogli zobaczyć znacznie bardziej powściągliwą drugą połowę, po czym Ollie Watkins, który wszedł z ławki w dogrywce, zdecydował o losach meczu.

Mecz, zgodnie z oczekiwaniami, rozpoczął się w szczególnie szybkim tempie, Holendrzy byli nieco bardziej aktywni. Choć na początku meczu nie było zbyt wiele sytuacji, Oranje nadal objęli prowadzenie dzięki indywidualnemu błyskowi Simonsa, który sam zakończył akcję celnym strzałem po zdobyciu piłki. Na niekorzyść Anglicy wrzucili na wyższy bieg i szybko wyrównali z 11, podobnie jak w dwóch poprzednich meczach eliminacyjnych. Obrońca Trzech Lwów utrzymał impet, osiągając najlepszy jak dotąd występ w tych kontynentalnych rozgrywkach, więc mogli niemal natychmiast odwrócić sytuację, ale próba Fodena z bliskiej odległości minęła Verbruggen na próżno, biegacz Dumfries zatrzymał piłkę na boisku linia bramkowa. Holenderski obrońca był wówczas niemal głównym bohaterem przed drugą bramką, bo po rzucie rożnym z prawej strony skierował piłkę w poprzeczkę.

W emocjonującym spotkaniu obie drużyny pokazały bramkową i dynamiczną grę i choć akcje Holendrów również były obiecujące, to jednak rzadziej biegali, przez co wyspiarze nie tylko posiadali więcej piłki, ale byli też bardziej niebezpieczni.

Częściowo dzięki Fodenowi, który z wielkim entuzjazmem grał w piłkę nożną i który na kilka minut przed przerwą dwukrotnie celował w prawy róg, pierwszy trafił w słupek, a drugi obronił Verbruggen.

Nawet po zmianie połowy przewaga Anglików utrzymywała się, jednak w tym okresie okazała się bezowocna, gdyż gra stała się znacznie spokojniejsza, a zespoły podejmowały mniejsze ryzyko. Holenderski pomocnik zwracał znacznie większą uwagę na stabilność niż w pierwszej połowie, przez co Anglicy nie mieli już miejsca na bieganie po boisku, w wielu przypadkach pozostawała jedynie możliwość podania w tył. Ponieważ obrona również była w błocie, bramkarze nie mieli nic do roboty. Na pierwszą szansę musieliśmy czekać prawie dwadzieścia minut, gdy po rzucie wolnym Van Dijk kolanem z pięciu metrów strzelił na bramkę, ale Pickford był czujny. Od 70. minuty losy się odwróciły, pomarańczowe koszulki grały w piłkę nożną w sterylnej dominacji na boisku, mimo to Anglia była bliżej zwycięskiego gola, ale przed bramką Saki Walker był tuż obok.

Kiedy wydawało się, że półfinał zakończy się w dogrywce, Watkins nieoczekiwanie zdecydował się na mecz dla Anglii, dzięki czemu mogą przygotować się na drugi z rzędu europejski finał.

W finale, który rozpocznie się w niedzielę o 21:00, Hiszpanie, którzy są na 100 procent tegoroczni w mistrzostwach Europy i są na czele z trzema tytułami mistrza Europy, będą czekać na Anglików, którzy przygotowują się do drugiego finału z rzędu. .

Półfinał Euro, wynik:

Anglia-Holandia 2-1 (1-1)

Dortmund, Signal Iduna Park, 60 926 widzów, na czele: Felix Zwayer (Niemcy)
strzelcy: Kane (18. z 11.), Watkins (91.) i Simons (7.)
żółte kartki: Bellingham (72.), Saka (86.), Trippier (94.) i Dumfries (17.), van Dijk (87.), Simons (91.)

Anglia: Pickford – Walker, Guehi, Stones, Trippier (Shaw, przerwa) – Rice, Mainoo (Gallagher, 93), Saka (Konsa, 93) – Bellingham, Foden (Palmer, 80), Kane (Watkins, 80.)

Holandia: Verbruggen – Dumfries (Zirkzee, 93), van Dijk, de Vrij, Ake – Reijnders, Schouten, Simons (Brobbey, 93) – Malen (Weghorst, przerwa), Gakpo, Depay (Veerman, 35)