Po srebrze na 200 metrów węgierski pływak zdobył złoty medal na 100 m stylem motylkowym.

Kristóf Milák zdobył w sobotę złoty medal na 100 m stylem motylkowym na igrzyskach olimpijskich w Paryżu. 24-letni zawodnik światowej klasy Honvéd zatriumfował z czasem 49,90 sekundy, zdobywając tym samym swój drugi i 31. tytuł mistrza Węgier w pływaniu na pięciu ringach.

Milák trzy lata temu w Tokio wygrał bieg na 200 m stylem motylkowym, był drugi na 100 m z rekordem Europy, a w środę w stolicy Francji zdobył także srebrny medal na dłuższym dystansie.

Węgierski gwiazdor uzyskał najlepszy czas w piątkowych eliminacjach (50,19 s) i półfinale (50,38 s), więc spodziewał się wystartować z czwórki.

Po starcie dojechał jako pierwszy, jednak tym razem rywale startowali znacznie szybciej od niego, a on zajął dopiero czwarte miejsce. Tym razem jednak poradził sobie dobrze, najlepszą drugą pięćdziesiątkę przepłynął w 26,50 sekundy i dobiegł do mety z czasem 49,90 sekundy.

Milák stał się tym samym drugim pływakiem w historii igrzysk olimpijskich, który zdobył cztery medale w pływaniu motylkiem, jak dotąd udało się to jedynie 23-krotnemu mistrzowi Amerykaninowi Michaelowi Phelpsowi, osiem razy stawał na podium. Milák został także trzecim węgierskim pływakiem, po Krisztinie Egerszegi i Tamásie Darnyi, któremu udało się stanąć na podium w dwóch różnych meczach na pięć ringów.

Węgierski zawodnik osiągnął w tej konkurencji drugi najlepszy wynik w swoim życiu, lepiej popłynął dopiero w finale w Tokio, gdzie zajął drugie miejsce za Amerykaninem Caelebem Dresselem ze swoim rekordem Europy wynoszącym 49,68 sekundy. Ten ostatni był jeszcze w stawce, ale nie dostał się do finału.

Ostatnim razem na Igrzyskach w Atlancie w 1996 roku co najmniej dwóch węgierskich pływaków zwyciężyło w basenie, Attila Czene zwyciężył na 200 m stylem zmiennym, Krisztina Egerszegi na 200 m stylem grzbietowym, a
Norbert Rózsa zwyciężył na 200 m stylem klasycznym.

Kristóf Milák zdobył siódmy medal węgierskiej delegacji w Paryżu: po Hubertze Kósie (200 m stylem grzbietowym) i drużynie pojedynków mężczyzn zdobył trzecie złoto w strzelectwie sportowym major Veronika w strzelectwie sportowym kobiet zajął trzecie miejsce.