Start północnoafrykańskiego boksera wywołał ogromny odzew na całym świecie.

Uzbecki zawodnik zwyciężył w piątek w finale odpowiedniej kategorii wagowej podczas turnieju boksu mężczyzn na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w kategoriach wagowych 71 i 92 kilogramów. W rywalizacji kobiet Chinka zdobyła złoto w kategorii do 50 kilogramów, a Algierka Imané Helif, która pokonała Lucę Hámoriego, zwyciężyła w kategorii do 66 kilogramów. Algierka Imané Helif, która w ćwierćfinale pokonała Lucę Hámoriego i swoim występem wywołała skandal, zwyciężyła w finale kobiet do 66 kg jednogłośnym wynikiem pokonując swoją chińską przeciwniczkę. Jang Liu był najbliżej w drugiej rundzie, ale Helif wygrywał każdą rundę jednogłośną decyzją.

Start północnoafrykańskiego boksera wywołał ogromny odzew na całym świecie, gdyż został wykluczony z ubiegłorocznych mistrzostw świata przez Międzynarodową Federację Sportu (IBA) ze względu na zbyt wysoki poziom testosteronu, a prezes IBA Umar Kremlov powiedział, że według badań ma charakterystyczny dla mężczyzn chromosom XY, jednak MKOl dopuścił go do startu w igrzyskach olimpijskich.

W przypadku mężczyzn oba finały rozstrzygnęły się jednomyślnym wynikiem 5:0.

PARYŻ 2024
BOXING
MĘŻCZYŹNI 71 KG
W finale: Asadkhuja Muydinkhujaev (Uzbek)-Marco Verde (Meksyk) s. 10-12 chłopak. (5:0)
Mistrzowie olimpijscy: Asadkhuja Muydinkhujaev (Uzbekistan)