Pływak Pap Bianka zdobył w czwartek brązowy medal w biegu szybkim na 400 metrów w kategorii kontuzji S10 na Igrzyskach Paraolimpijskich w Paryżu. Csenge Hotz był siódmy.

24-letni zawodnik Vasasa, Pap – którego lewa kość piszczelowa nie rozwinęła się prawidłowo na skutek wypadku na nartach w dzieciństwie – to już trzecia z pięciu imprez odbywających się w stolicy Francji, wcześniej nie udało mu się stanąć na podium.
Trzy lata temu w Tokio zdobył srebrny medal na 400 m stylem dowolnym, ale od tego czasu ma na swoim koncie także mistrzostwo świata na tym dystansie, a do finału w czwartek dotarł z trzecim najlepszym czasem z porannych eliminacji.
W finale długo dotrzymywał kroku czołowemu duetowi amerykańsko-kanadyjskiemu, a w biegu na 200 m także był drugi, ale w drugiej połowie dystansu odpadł od rywali. Nikt jednak nie zagroził jego trzeciemu miejscu i ostatecznie dobiegł do mety z brązowym medalem z czasem 4:35,63 minuty.

Jestem bardzo zadowolony z tego brązowego medalu – powiedział MTI Pap Bianka. „Po porannym pływaniu martwiłem się, że nie będę czwarty i nie spadnę z podium. Tutaj celem był medal w sprincie na czterysta. Myślałem, że w końcówce będę w stanie walczyć lepiej, ale myślę, że w pierwszych dwustu setach naprawdę odskoczyliśmy od pozostałych, uzyskując całkiem niezły czas. Nawiasem mówiąc, poranne pływanie było znacznie lepsze, na tej podstawie myślałem, że w finale będzie więcej, ale popłynąłem sam.

Zawodnik ujawnił: w ostatnich dniach dużo pracował ze swoim psychologiem, zaczynał od niskiego punktu, ale czuje, że jest coraz wyżej.

„Odczuwam lekką ulgę, że nie wrócę do domu bez medalu. Jutro jest moje główne wydarzenie, setka stylu grzbietowego, w którym jestem obrońcą tytułu, ale na pewno nie będę miał tak łatwo jak w Tokio, rywalizacja będzie znacznie zacięta. Powiedziawszy to, czekam. Dlatego teraz podejmę tę decyzję z nieco większym rozmachem” – powiedział.

Nowicjusz paraolimpijski Hotz Csenge z Pécs zajął siódme miejsce z czasem 4:53,31. Wcześniej był także siódmy na 100 m stylem motylkowym. Jedynemu 16-letniemu zawodnikowi Pécs Vörös Meteor Sportkör, w wieku sześciu lat zaczęły mu się skracać stawy lewej nogi, dlatego został parasportowcem.

Jestem zadowolony ze swojego rankingu, mniej ze swojego czasu. Chciałbym popływać znacznie lepiej – Csenge Hotz zauważył, że brakowało mu do rekordu życiowego wynoszącego 4:48. Młody pływak ma w stolicy Francji jeszcze jednego gola, już w sobotę wskoczy do basenu La Défense Aréna w biegu na 200 metrów stylem zmiennym.

Kanadyjka Aurelie Rivard wygrała bieg na 400 metrów. Pap Bianka zdobyła szósty medal węgierskiej delegacji w Paryżu, trzeci brązowy.
MTI
Zdjęcie na okładce: Na zdjęciu opublikowanym przez Węgierski Komitet Olimpijski (MOB) brązowa medalistka Bianka Papp na mecie finału biegu na 400 metrów stylem dowolnym kobiet podczas Letnich Igrzysk Paraolimpijskich w Paryżu w 2024 r. w paryskiej La Défense Arena w Nanterre, 5 września 2024 r.
Źródło: MTI/MOB/Péter Szalmás