Utolsó napjához érkezett a kajak-kenu program a párizsi olimpián, szombaton az egyéni számoké volt a főszerep. Női K–1 500 méteren Csipes Tamara ezüstérmet szerzett, Gazsó Alida Dóra a hatodik helyen végzett, Férfi K–1 1000 méteren Varga Ádám ezüstérmes, Kopasz Bálint bronzérmes.

Női K–1 500 méter

Három.

Kettő.

Egy?

Vissza is számolhatnánk, de nem, ez a Csipes Tamara, Gazsó Alida Dóra kettős eddigi párizsi teljesítménye. A két kajakos remek versenyzéssel szerzett bronzérmet a négyessel, párosban pedig ezüstéremnek örülhettek.

Az ezüstérmes Csipes Tamara a női kajak egyesek 500 méteres versenyének döntőjében a 2024-es párizsi nyári olimpián a vaires-sur-marne-i evezős és kajak-kenu pályán 2024. augusztus 10-én. MTI/Kovács Tamás

Szombaton – a kajak-kenu program utolsó napján – rendezték meg az egyes finálékat a vaires-sur-marne-i vizes központban, ahol ezúttal sem szél, sem egy felhő nem zavarta bele az összképbe. Csipes Tamara élete utolsó olimpiai versenynapjára készült, a minap pedig azt is elárulta, bármennyire profi versenyző és a futamokra fókuszál, azért ott motoszkált a fejében, hogy ez bizony az utolsó tánc.

Egy szó mint száz, jó előjelekkel vágtunk neki a délutánnak, hiszen a délelőtti középdöntőben Csipes és Gazsó is megnyerte a saját futamát, sőt, Csipesnél csak Lisa Carrington lapátolt jobb időt az elődöntőben.

A döntőben Csipes a hármas, Gazsó a négyes pályán evezett. Mindkét magyar jól kapta el a rajtot, Csipes száz méter után vezetett, fél távnál negyed hajóhossz volt az előnye Lisa Carrington előtt. Az új-zélandi nagy hajrába kezdett, nem lehetett megállítani, Csipes Tamara második lett, ezüstérmet szerzett!

Gazsó Alida Dóra a hatodik helyen érkezett meg.

Érdekesség, hogy három évvel ezelőtt, Tokióban is ugyanez volt a sorrend: Lisa Carrington (Új-Zéland), Csipes Tamara (Magyarország), Emma Jörgensen (Dánia). Lisa Carrington tegnap megelőzte Kozák Danutát, már, ami az olimpiai aranyérmeket illeti. Az új-zélandi legenda mai sikerével már nyolcadik olimpiai elsőségének örülhetett.

Férfi K–1 1000 méter

Kopasz Bálint címvédőként érkezett meg Párizsba, nem titkolt célja pedig az volt, hogy Tokió után újabb aranyérmet gyűjtsön be. Három évvel ezelőtt a királyszámban Varga Ádám állhatott fel a dobogó második fokára, és mindkét kajakosunk formáját tekintve ezúttal is bízhattunk abban, hogy két helyet ismét kisajátítunk a dobogón.

A héten Kopasz végig koncentráltnak tűnt, nagyon odafigyelt feszes időbeosztására, a leevezésekre, a kondicióra, a táplálkozásra, és így tovább. Varga néhány nappal ezelőtt azt mondta, arra számít, hogy Kopasz mellett Fernando Pimenta és Jakob Thordsen lesz a legnagyobb ellenfele a döntőben.

A délelőtti középdöntőben mindkét magyar versenyző megnyerte saját futamát, Varga majdnem egy másodperccel volt jobb Kopasznál. Igaz, Kopaszék elődöntője abból a szempontból simább volt, hogy a második 500 méteren már szinte borítékolható volt, melyik lesz a továbbjutó négy hajó.

Kopasz Bálint és Varga Ádám. Fotó: Kovács Tamás / MTI

A döntőben Varga a négyes, Kopasz az ötös pályán volt érdekelt. Már az elején jól húzott mindkét magyar hajó, néhány méter után Kopasz a harmadik, Varga a negyedik helyen állt.

Pimenta alaposan bekezdett, hét tized volt az előnye 250 méter után. A cseh Josef Dostal jött a második helyen, Kopasz a harmadik helyen lapátolt, amikor elérkeztünk a fél távhoz.

A második ötszázon indított Kopasz, Pimenta fáradni kezdett, a cseh is elment mellette, 250 méterrel a vége előtt pedig Kopasz már a második helyen állt.

Varga azonban hihetetlenül megnyomta a végét, Kopaszt is megelőzte, de a cseh hajót már nem érte utol. Dostal az aranyérmes, Vargáé az ezüst, Kopaszé a bronz.