W sobotę Boglárka Kapás i Dávid Betlehem odnieśli pierwsze węgierskie zwycięstwa w tegorocznej serii Pucharu Świata w Pływaniu w Budapeszcie.

30-letni Kapás triumfował w biegu na 400 metrów stylem zmiennym w pierwszym finale sobotniego programu trzeciego, finałowego etapu w Duna Arena.

„Chciałbym przeznaczyć na to trochę lepszy czas, ale przed taką publicznością był to wspaniały wyścig, przypominający trochę finał mistrzostw kraju”.

– powiedział Kapás, który w piątek na 200 m stylem motylkowym był trzeci.

Na kolejny węgierski sukces nie trzeba było długo czekać, to prawda, była to wręcz koperta, bo do puli wskoczyli najlepsi krajowi zawodnicy w sprincie na 1500 metrów mężczyzn. Zwycięzca Dávid Betlehem i Zalán Sárkány, który zajął drugie miejsce, również ustanowili rekordy życiowe.

„Dzięki temu byłbym finalistą letnich mistrzostw świata. Dziękuję bardzo mojej rodzinie i przyjaciołom, którzy byli tu dzisiaj i kibicowali mi. I oczywiście moim kolegom z drużyny, z którymi pływamy około sześć razy dziennie” –

– powiedział Betlejem.

Następnie Nándor Németh wskoczył do basenu na 50 m stylem grzbietowym i zajął siódme miejsce, a następnie dotarł do finału biegu na 200 m w biegu szybkim z dwoma Węgrami, Nikolettem Pádárem i Panną Ugrai. Ostatecznie pierwszy z nich zajął czwarte miejsce z czasem 1:56,17, a drugi ósmy, poprawiając swój życiowy rekord olimpijski (1:56,55) na Mistrzostwach Świata w Fukoce o dziewięć setnych sekundy. W tym samym czasie 17-letni Pádár poprawił swój rekord Europy w swojej grupie wiekowej.

Balázs Holló w biegu na 200 metrów stylem zmiennym mężczyzn był szósty, a Nándor Németh w biegu na 100 metrów był piąty, tracąc dziewięć setnych sekundy do podium.

W ostatnim indywidualnym finale dnia 200-metrowym stylem motylkowym interesowali się Márton Richárd i Levente Balogh, ten pierwszy, podobnie jak na poprzednim przystanku w Atenach, tym razem również zajął drugie miejsce, a drugi ósmy.

W ostatniej konkurencji, sztafecie 4 × 200 metrów mężczyzn, zwyciężyli Australijczycy, a sztafeta w składzie Balázs Holló, Kristóf Rasovszky, Nándor Németh i Richárd Márton zajęła drugie miejsce.

M4Sport

Wyróżnione zdjęcie: Boglárka Kapás, ostateczna zwyciężczyni, przed finałem biegu na 400 metrów stylem zmiennym kobiet na ostatnim przystanku Pucharu Świata pływaków w Budapeszcie, w Duna Arena, 21 października 2023 r. MTI/Robert Hegedus