Reprezentacja Hiszpanii w piłce nożnej odrobiła straty i pokonała francuską reprezentację 2:1 w półfinale mistrzostw Europy rozegranych we wtorek w Monachium, po raz piąty w swojej historii docierając do finału rozgrywek kontynentalnych.

Srebrny medalista mistrzostw świata Francja rozpoczął mecz lepiej, wcześnie zdobywając głównego gola po strzale Kolo Muaniego, ale Hiszpania odwróciła sytuację w ciągu czterech minut po bramkach Lamine’a Yamala i Daniego Olmo. W wieku 16 lat i 362 dni Yamal został najmłodszym strzelcem w historii mistrzostw Europy.

Hiszpanie mogą ponownie walczyć o trofeum po latach 1964, 1984, 2008 i 2012.

Rywalem reprezentacji Hiszpanii będzie w środę półfinalista meczu Anglia-Holandia w niedzielnym finale w Berlinie.

Wynik, półfinał:
Hiszpania-Francja 2:1 (2-1)
———————————-
Monachium, Allianz Arena, 66 tys. widzów, v.: Slavko Vincic (Słowenia)
strzelcy: Yamal (21.), Olmo (25.) i Kolo Muani (9.)
żółte kartki: Jesús Navas (14.), Yamal (91.), Tchouameni (60.), Camavinga (89.)

Hiszpania:
————–
Unai Simón – Jesús Navas (Vivian, 58), Nacho, Laporte, Cucurella – Rodri, Fabián Ruíz – Yamal (Ferran Torres, 93), Olmo (Merino, 76), Williams (Zubimendi, 93. ) – Morata (Oyarzabal, 76.)

Francja:
————–
Maignan – Koundé, Upamecano, Saliba, T. Hernández – Kanté (Griezmann, 62), Tchouameni, Rabiot (Camavinga, 62) – Dembélé (Giroud, 79), Kolo Muani (Barcola, 62.) , Mbappe

1. połowa:
———-
9. minuta: Mbappé znakomicie podał piłkę z lewej strony, a Kolo Muani znakomicie wspiął się przed bramkę i nie było mu trudno z trzech metrów skinąć głową do siatki (0-1 ).
21. minuta: Yamal pokonał Rabiota jeden na jednego sztuczką korpusu, tworząc w ten sposób dla siebie pozycję strzelecką i efektownie podkręcając piłkę do bramki Maignana z 25 metrów – przy pomocy prawego słupka – (1-1).
25. minuta: piłka wysłana przez Francuzów została znakomicie przyjęta przez Olmo, oszukał obrońcę, następnie wycelował w prawy dolny róg, a piłka trafiła próbującego bronić Koundé w bramkę (2-1 ).

Ze względu na kontuzję Pedriego w ćwierćfinale oraz zawieszenia za czerwoną i żółtą kartkę Dani Carvajal i Robin Le Normand, kapitan reprezentacji Hiszpanii Luis de la Fuente nie był dostępny. Carvajala zastąpił mistrz świata i Europy Jesús Navas, Nacho zaczął grać w miejsce Le Normanda, a obowiązki Pedriego przejął Dani Olmo, który strzelił gola w obu ostatnich meczach. Z drugiej strony Didier Deschamps był w stanie wysłać na boisko najsilniejszego francuskiego startera, a co więcej, na boisko mógł wrócić Adrien Rabiot, który był zmuszony opuścić ćwierćfinał z Portugalią z powodu zawieszenia za żółtą kartkę.

Hiszpanie rozpoczęli nieco lepiej, stwarzając świetną okazję w piątej minucie, ale Fabián Ruíz głową uderzył z bliskiej odległości. Francuzi jako pierwsi trafili na bramkę przeciwnika już w dziewiątej minucie, ale to także zaowocowało golem, a główka Kolo Muaniego dała przewagę srebrnej medalistce mistrzostw świata. Niedługo potem Mbappé stworzył dla siebie pozycję strzelecką, jednak jego strzał został zablokowany przez hiszpańskich obrońców i wówczas Yamal został najmłodszym europejskim strzelcem wszechczasów, strzelając piękną bramkę. Wyrównujący wynik dał Hiszpanii impuls do działania i po czterech minutach świetny indywidualny ruch Olmo i niefortunna obrona Koundé poprowadziły reprezentację Iberii. Na czas pozostały do ​​przerwy Francuzi forsowali ataki, Hiszpanie próbowali kontrataków, ale wynik nie uległ zmianie.

Po turnie Francja pozostała bardziej aktywna, Hiszpania starała się głównie utrzymać piłkę i kładła duży nacisk na obronę. Z biegiem czasu stawało się coraz bardziej jasne, że wynik 2:1 był dla Hiszpanów idealny, więc robili wszystko, aby go utrzymać. Francuzi próbowali z honorem, ale nie potrafili wypracować sobie przewagi w posiadaniu piłki, przez co rzadko dostawali szansę lub celny strzał. W pierwszej połowie Hiszpanie skutecznie czekali na swój czas lub w razie potrzeby popełniali faule, a Francja nie potrafiła znaleźć antidotum na grę rywala i tym samym straciła szansę na finał.

Zdjęcie na pierwszej stronie:
Hiszpańska drużyna świętuje zwycięstwo po meczu Hiszpanii i Francji w półfinale Mistrzostw Europy w piłce nożnej w Niemczech, 9 lipca 2024 r. na Allianz Arena w Monachium.
Hiszpania zwyciężyła 2:1 i po raz piąty w swojej historii dotarła do finału kontynentalnych rozgrywek. MTI/Koszticsák Solid