Kajakarz z zadziwiającą przewagą wygrał indywidualny finał biegu na 500 metrów podczas Igrzysk Europejskich w Krakowie. Alida Dóra Gazsó zajęła drugie miejsce w biegu na 500 metrów kobiet, a Ágnes Kiss zdobyła brązowy medal w wyścigu kajakowym na 500 metrów. Adolf Balázs zajął siódme miejsce wśród mężczyzn.

Podczas gdy wyświetlacz krakowskiego centrum medialnego ostrzegał o alarmie upałowym, deszcz lał po torze kajakowo-kajakowym, jakby został wylany z kadzi. Jak się okazało, system ostrzegania pogodowego nie był aktualizowany od czwartku, a w sobotę zimny front dotarł do centralnej lokalizacji Igrzysk Europejskich, więc dress code na trybunach nie był już T-shirtem i spodenkami, ale płaszcz przeciwdeszczowy.

Na pół godziny przed startem spiker na miejscu poprosił widzów o głośne klaskanie w oczekiwaniu na zmianę pogody – zmienili się, ale nie mogli lepiej widzieć niebios.

Puls nam nie przyspieszył w pierwszej połowie programu, bo nie było zainteresowania Węgier finałami B, wszystkie nasze jednostki mogły walczyć o medal. Dóra Alida Gazsó była najlepsza w jedynej sobotniej imprezie olimpijskiej, biegu K-1500 metrów kobiet, według jej partnerki Tamary Csipes ma duże szanse. Jednak rywale też nie byli małymi zawodnikami, w stawce znalazła się na przykład srebrna medalistka Rio i brązowa medalistka Tokio Emma Jörgensen z Danii, która prowadziła o ponad połowę długości łodzi na 250 metrach. Gazzó miał rezerwę, pracował na swoją niekorzyść i choć Jörgensen miał w końcówce więcej mocy, to nasz dwukrotny mistrz świata może poszczycić się nie tylko drugim miejscem, ale i świetnie skonstruowanym polem.

A co wtedy powinien czuć Ádám Varga?

Nasz srebrny medalista olimpijski w kajakarstwie w K-1 na 1000 m zdobył pierwszy w swojej karierze tytuł mistrza Europy wśród dorosłych po zwycięstwie w biegu na 500 m od startu do mety. Varga już na połowie dystansu prowadził Portugalczyka Fernando Pimentę o długość łódki i na koniec pozostawało tylko pytanie, ile wygra finał - oczywiście czuł inaczej i choć zaczynał się męczyć, dawał z siebie wszystko mu jeszcze jedno wiosło na ostatnich stu metrach.

W zeszłym roku Jacob Schopf pokonał go na tym dystansie o dwie dziesiąte sekundy, tym razem Niemca nie było w stawce, a Vargi nikt inny nie mógł rzucić wyzwania, o którym kapitan reprezentacji Csaba Hüttner powiedział tylko:

„Ten facet jest brutalny”.

Sport narodowy

Na zdjęciu: zwycięzca Ádám Varga podczas ogłoszenia wyników finału biegu na 500 metrów kajakiem mężczyzn na Mistrzostwach Europy odbywających się w ramach Igrzysk Europejskich w Krakowie na torze Kryspinów 24 czerwca 2023 r. MTI / Zsolt Czegledi