Tamás Ugróczky z Pereny pobiegł w austriackich górach na dystansie 209 km.

W najsilniejszych i najsłynniejszych austriackich zawodach kolarstwa górskiego (MTB), Salzkammergut Trophy, 2826 zawodników z 20 krajów przedstawiło swoją wiedzę i przygotowanie na ośmiu dystansach. Wystartowało też kilku iron kolarzy, ten z Szombathely

Péter Gergácz wrócił z Austrii ze złotym medalem: dystans sprinterski 22,2 km pokonał najszybciej z czasem 55 minut i 58 sekund.

Balázs Szántai, również z Szombathely, wystartował na dystansie 55 km i zajął 43. miejsce w swojej kategorii z czasem 3 godzin i 35 minut.

Niezwykły jest jednak występ Tamása Ugróczky'ego z Pereny - o czym jego rodzina poinformowała Vaol. 21-letni zawodnik - amatorsko - wystartował na dystansie 209 km. Co ciekawe, najdłuższy dystans, 209 km, wystartowało 471 osób, a do mety dojechało tylko 339... Nic dziwnego, skoro różnica poziomów wyniosła 7008 metrów (!). Nawiasem mówiąc, zwycięzca pokonał dystans próbny i zadanie z czasem 9 godzin i 22 minut.

Tamás Ugróczky samotnie przygotowywał się do zawodów, do Trofeum Salzkammergut zgłosił się po przejechaniu wielu, wielu kilometrów.

Boisko rozpoczęło się o 5 rano, a Tamás dobiegł do mety z czasem 15:30:39,7! Nawiasem mówiąc, startował w Salzkammergut w zeszłym roku, ale potem zepsuł mu się rower – śliska, wyrośnięta, kamienista i kamienista trasa na pewno nie jest łaskawa dla rowerów. Tamás zasługuje na uznanie za sprawność fizyczną – ale dotarcie do mety to także triumf woli i wytrwałości.