Mária Érdi zdobyła złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich w Żeglarskich Mistrzostwach Świata w Hadze w dawnej kategorii Laser, obecnie ILCA.

Węgierski żeglarz skompletował już paryską stawkę w sobotę, kiedy do wyścigu o podwójne medale wystartował na trzecim miejscu. Zawodniczka MVM SE zajęła w niedzielę trzecie miejsce i tym wynikiem wskoczyła na szczyt, wyprzedzając Szwajcarkę Maud Jayet, także srebrną medalistkę ubiegłorocznego Pucharu Świata i mistrzynię olimpijską Anne-Marie Rindom z Danii.

Mária Érdi świetnie wystartowała w PŚ, prowadząc po dwóch wyścigach, a następnie po wyścigach czwartym i szóstym. Potem spadł z powrotem na drugie miejsce, a przed wyścigiem medalowym na trzecie miejsce.

Dwukrotna olimpijka Mária Érdi, brązowa medalistka marcowych mistrzostw Europy, jest pierwszą węgierską żeglarzem, która zdobyła tytuł mistrza świata w klasie łodzi olimpijskich.

Na mundialu Jonatán Vandai również zebrał kwotę olimpijską, zajmując 17. miejsce w klasie ILCA 7 i 14. w rankingu krajów. W tej klasie łodzi dostępnych jest 16 kwot na Igrzyska w Paryżu dla każdej płci, więc można uzyskać jedną na kraj.

Ponad 1200 zawodników bierze udział w Pucharze Świata, który odbywa się co cztery lata i obejmuje dziesięć klas łodzi – plus kategorie dla żeglarzy o ograniczonej sprawności ruchowej – a większość miejsc w Paryżu jest wyprzedana.

Wyróżniony obraz: hajozas.hu