Tamara Tóth, jeźdźca z Kecskemét, w niedzielny wieczór w ośrodku jeździeckim Lipica w Szilvásvárad zwyciężyła na swoim koniu Galaxy w finale 16. Krajowej Vágty.

Tamara Tóth, zawodniczka z powiatu Bács-Kiskun, która zdobyła tytuł najszybszego jeźdźca roku 2023, odebrała podczas ceremonii Nagrodę Narodową Vágta Wandering Award, szablę husarską z 1848 r., posąg Hadika Huzara z Herend oraz Nagrodę Złotego Węża. Na grzbiecie jego konia o imieniu Galaxy założono koc zwycięstwa.

W finale Tamara Vörös, kolarka Ácsteszéra, zajęła drugie miejsce, Viktória Zboray, kolarka Adorjána, zajęła trzecie miejsce, a Árpád Csíki, kolarz Szentkirály’ego, zajął czwarte miejsce.

W Kishuszár Vágta finał wygrała Anna Júlia Rozs, zawodniczka Szentkirály na koniu Nárcisz, wyprzedzając Szikszó, Sarkad i Fülöpszállás.

W finale Fogatvágta wystartowały trzy osoby, pierwsze miejsce po raz piąty zdobyła para Tieger Endre i młodszy Tieger Endre w barwach stadniny Dombóvár Sütvényi.

Po południu odbył się także finał międzynarodowego wyścigu, którego zwycięzcą został kolarz Królestwa Bahrajnu Mahmoud Mohamed Jar Mohamed Raid. Drugie miejsce zajęła zawodniczka Republiki Chorwacji Tena Belcic, a trzecie miejsce zajął kolarz z Wielkiej Brytanii Dan Martin. Zawodnik z Holandii zajął czwarte miejsce. Jeźdźcy zaczynali od rodzimych węgierskich ras koni, koni Lipica.

Aktorzy Péter Bács i Gábor Krajnik-Balogh oraz tancerz Krisztián Széchenyi wzięli udział w tegorocznym wyścigu Charity Star Race, którego zwycięzcą został Gábor Krajnik-Balogh, który przekazał swoją nagrodę na rzecz Hodowli Koni i Psów Bottyán Equus Hungária.

Zwycięzcą zawodów Kocsitolo została drużyna pchająca wózki Abony, drugie miejsce zajęła drużyna Lófő z Transylwanii, a trzecie Iváni Lóbarátok Egyesület.

Wydarzenie uświetniła prezentacja jeźdźców Narodowej Jednostki Kawalerii, Honvéd Hussar Unit i Policji Ratunkowej, a także prezentacja pięciorga prerii i źrebiąt, prezentacja sceny bitwy z lat 1848-49, produkcja Pusztai Róka Nomád Towarzystwo Ochrony Tradycji, występ Győr Devil Riders i Bajkowy Ogród ubarwił także historyczny parad koni.

Po uroczystej ceremonii wręczenia nagród pożegnał się z Narodową Vágtą Szilvásvárad poganianiem ogierów. Tegoroczny konkurs upamiętnił „nieznanego husarza ’48”, który dał świadectwo patriotyzmu i odwagi.