Trzy węgierskie budynki zostały nagrodzone złotem: Węgierski Dom Muzyki zdobył złoto, Muzeum Etnograficzne zdobyło srebro, a Nyugati Pályaudvar zdobył brąz na Mistrzostwach Świata w Dekarstwie (IFD Award) w Merano we Włoszech, ogłosiło Węgierskie Stowarzyszenie Izolatorów Budowlanych, Dekarzy i Blacharzy i Stolarze (ÉMSZ).

IFD obejmuje krajowe stowarzyszenia dekarskie i 15 000 firm dekarskich z 22 krajów. W światowej organizacji zawodowej Węgry reprezentują ÉMSZ.

Mistrzostwa świata odbywają się co dwa lata, w każdym roku nieparzystym, a w tym roku oprócz krajów europejskich reprezentowane były także Stany Zjednoczone, Republika Południowej Afryki i Chiny. Na światowym konkursie jury uznało za ważne 87 zgłoszeń, w tym 9 projektów nominowanych przez ÉMSZ, z czego trzy znalazły się na podium. Zwykli członkowie IFD, stowarzyszeń krajowych, mogą składać wnioski w kategoriach dachów płaskich, pokryć blaszanych, fasad i dachów wysokich.

LIGET-BUDAPESZT-Muzeum Etnograficzne

Muzeum Etnograficzne/Źródło: ligetbudapest.hu

W ogłoszeniu Levente Szalai, dyrektor zarządzający ÉMSZ, wyjaśnił, że Metal Hungaria Holding Zrt. zdobył złoty medal w sekcji dachów płaskich podczas ceremonii wręczenia nagród 13 października za ekstrawagancką izolację dachu Magyar Zene Háza, Renomé-Bau Kft. i Lajta-Duna Építő és Vízszigetelő Kft. ze wspólnym projektem specjalnej konstrukcji dachu Muzeum Etnograficznego. Horex Kft. zdobyła brązowy medal w kategorii pokryć blaszanych za dach stacji kolejowej Nyugati. Magyar Építő Zrt. był generalnym wykonawcą Magyar Zene Háza i stacji kolejowej Nyugati.

Podkreślili tegoroczny wyjątkowy sukces węgierskich specjalistów od izolacji i blacharstwa na arenie międzynarodowej, co dowodzi, że przygotowanie węgierskich dekarzy jest równie znakomite, jak ich szwajcarskich, austriackich i niemieckich kolegów.

Stacja kolejowa Budapeszt Nyugati

Stacja kolejowa Nyugati/Źródło: Wikipedia

Oprócz węgierskich budynków katedra w Tallinie została nagrodzona na Pucharze Świata także w kategorii pokryć blaszanych.

Przypomnieli, że na poprzedniej gali IFD AWARD w 2021 roku Horex Kft. został mistrzem świata z dachem Budavári Lovarda w kategorii pokryć blaszanych, Pilisi Pléh-Boy Kft. i Zoltán Németh zdobyli srebrny medal w tej samej kategorii z dachem pałacu Károlyi-Csekonics, a także Tető-Kovács Kft. i Bőszén és Társa Bt. zdobyły srebrne medale w kategorii fasad wraz z Tőzsdetojásem z Kecskemét.

ÉMSZ jest organizacją wspieraną przez swoich członków (osoby prywatne i przedsiębiorstwa) oraz członków wspierających.Celem stowarzyszenia założonego w 1988 roku jest pomoc w rozwoju i ochrona interesów zawodów związanych z ocieplaniem budynków, dekarstwem, blacharstwem i stolarstwem.

Wyróżnione zdjęcie: Városliget Zrt.