29-letni, leworęczny klasyk w ubiegłym sezonie wygrał wszystko na poziomie klubowym z włoską drużyną Pro Recco, a wraz z reprezentacją zdobył tytuł mistrza świata w Fukuoce, gdzie został wybrany najlepszym zawodnikiem turnieju.

Gergő Zalánki został wybrany najlepszym zawodnikiem piłki wodnej roku 2023 przez Światowe Stowarzyszenie Sportów Wodnych (LEN), a także Europejskie Stowarzyszenie Sportów Wodnych (LEN).

Jak wynika z czwartkowego raportu organizacji, ostateczna kolejność została ustalona na podstawie głosów zwolenników (30 proc.) i członków LEN oraz komisji technicznej (70 proc.).

W wywiadzie wideo przesłanym na stronę stowarzyszenia na Facebooku węgierski mistrz świata i Europy powiedział, że oczywiście jest zadowolony z nagrody, ponieważ ubiegły rok miał najlepszy w jego karierze, ale mistrzostwa świata w Doha w lutym w którym zespół zajął dopiero siódme miejsce, przyćmiewa sprawę. Dodał, że będzie pracował ze wszystkich sił, aby w tym roku osiągnąć podobne sukcesy, jak w roku ubiegłym.

Zalánki zauważył, że na poziomie klubowym zbliżają się najważniejsze dwa miesiące sezonu, kiedy na drużynę przygotowującą się do obrony tytułu czeka finał Pucharu Włoch, potem finał mistrzostw i – jak można się spodziewać – finałowa czwórka Ligi Mistrzów. na wszystkich frontach, która do tej pory działała na „poziomie podstawowym”, ale teraz ciężko pracują, aby ją kontynuować.

Wracając do kadry narodowej, brązowy medalista olimpijski zdradził, że nadal wierzy w skuteczność opracowanej strategii, a także że widzi zmęczenie fizyczne u swoich włoskich kolegów z drużyny, którzy w przeciwieństwie do niego wskakiwali do basenu na Mistrzostwach Europy i Świata Mistrzostwa w styczniu. On dodał,

klaps w Doha mógł wyjść na dobre zespołowi, któremu brakowało odrobiny „dodatkowego głodu”.

Podobnie będzie na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu, gdzie będą mogli odrobić straty po ćwierćfinałowej porażce w Doha z Francuzem, który – jego zdaniem – zostanie „rozdarty” w fazie grupowej.

Zalánki jest trzecim Węgrem, który zdobył tytuł w LEN, Péter Biros w 2008 r. i Dénes Varga w 2013 r. W kategorii kobiet, po raz trzeci w karierze, po 2015 i 2016 roku, triumfowała Włoszka Roberta Bianconi.

Zdjęcie na okładce: Gergő Zalánki (Zdjęcie: MTI/Tibor Illyés)