Węgierskie złote medale posypały się w sztafecie pływaków na wodach otwartych w Belgradzie i w kajakarskich Mistrzostwach Europy w Szeged.

Węgierska reprezentacja w składzie Mira Szimcsák, Bettina Fábián, Dávid Betlehem i Kristóf Rasovszky zdobyła w sobotę złoty medal w sztafecie pływaków na wodach otwartych podczas Mistrzostw Europy w pływaniu w Belgradzie.

W tych zawodach węgierska drużyna po raz pierwszy zatriumfowała na najważniejszych światowych zawodach.

Tym samym reprezentacja narodowa zakończyła zmagania w tej dyscyplinie czterema miejscami na podium: wcześniej Dávid Betlehem zdobył złoty medal na 5 km i brązowy medal na 10 km, a Fábián Bettina był trzeci na 5 km.

Węgrzy wskoczyli do wody jako faworyci numer jeden, gdyż na dotychczasowych Mistrzostwach Europy Betlehem zdobyła złoty medal na 5 km i brązowy medal na 10 km, Fábián był trzeci na krótszym dystansie, a Rasovszky to aktualny mistrz świata dystansu olimpijskiego.

Jak zwykle kapitan reprezentacji Gábor Gellért wybrał dwie dziewczynki i dwóch chłopców i w odróżnieniu od poprzednich światowych zawodów, tym razem nie musiał się martwić, bo Betlehem, pływając na trzecim miejscu, zniszczył boisko, a następnie zamienił się z Rasovszkym, który miał 20-sekundową przewagę, której zadaniem było mniej więcej „nie zgubić się” i wywalczyć triumf. Oczywiście srebrny medalista olimpijski zrobił to z pewnością siebie, odnosząc tym samym sukces w historii sportu.

Węgierskie złote medale posypały się także podczas kajakowych Mistrzostw Europy w Szeged

Tamara Csipes oraz para Nádas i Tótka zdobyli także złote medale na mistrzostwach Europy w szybkości, parakajaku i SUP w Szeged. Po nich złote medale zdobyła także para Ágnes Kiss, Bianka Nagy i kobieca czwórka kajakowa.

Csipes Tamara zdobył złoty medal w biegu indywidualnym na 500 metrów w wyścigu Maty.

Duet kajakowy Bence Nádas i Sándor Tótka również zajął pierwsze miejsce na 500 metrów.

W czwartek Tamara Csipes bezpośrednio z eliminacji zakwalifikowała się do finału. W finale najlepiej wystartowała z jedną ze swoich największych zawodniczek, Dunką Emmą Jorgensen.

Dwukrotny mistrz olimpijski szybko wskoczył na przód stawki, po czym całe boisko patrzyło tylko na jego plecy.

Na 250 metrach Csipes prowadził już o połowę dystansu łódki, a zanim dobiegł do mety, już całkowicie powiększył swoją przewagę – podaje Węgierskie Stowarzyszenie Kajakowo-Kajakowe.

Najlepszy start w finale miał duet Bence Nádas i Sándor Tótka, po którym węgierski duet stopniowo oddalał się od pozostałych. Nádas z łatwością utrzymali przewagę połowy długości łodzi w połowie dystansu, dzięki czemu zdobyli złoty medal.

Źródło: Węgierskie Stowarzyszenie Kajaków

Liczba złotych medali Węgier podwoiła się

Ágnes Kiss i Bianka Nagy, które wygrały zeszłotygodniowe kwalifikacje i baraże i dostały się do europejskiej kadry oraz reprezentacji olimpijskiej, dwukrotnie rywalizowały na własnym boisku na stadionie Maty-éra jako Szeged i serdecznie dziękowały publiczności za wsparcie .

Choć wiosłujący po tej samej stronie Hiszpanie byli najszybsi na 500 m, to Węgrzy wyprzedzili ich na 250 m i już na starcie mieli wyraźne prowadzenie.

Na ostatnich metrach 18-letni Kiss i 23-letni Nagy trochę się zmęczyli, ale ich przewaga utrzymała się do mety, dzięki czemu kibice mogli świętować kolejny krajowy złoty medal.

Podobnie jak w tej liczbie, w wyścigu czwórek kobiet do wody wypłynęło siedem łodzi, w tym węgierska drużyna w składzie Noémi Pupp, Tamara Csipes, Sára Fojt i Dóra Alida Gazsó.

Krajowy kwartet dobrze rozłożył swoje siły, po ostrożnym starcie, dochodząc do zakrętu, ich łódź była już na czele, a w końcówce odnieśli pewne zwycięstwo, mając przewagę około połowy długości łodzi przed Polakami i Norwegowie, co to oznacza

gospodarze zdobyli w sumie cztery złote medale w porannym programie.

Po południu w programie przewidziano cztery finały SUP i sześć finałów numerów szybkościowych nieujętych w programie pięciu ringów.

MTI, Węgierskie Stowarzyszenie Kajaków

Wyróżnione zdjęcie: Złoty medalista Kristóf Rasovszky podczas ogłoszenia wyników wyścigu mężczyzn na 10 km w pływaniu na wodach otwartych podczas Mistrzostw Świata w pływaniu w Doha, 4 lutego 2024 r. MTI/István Derencsényi