Węgierscy zawodnicy zdobyli jeden złoty i dwa srebrne medale pierwszego, finałowego dnia w Samarkandzie w Uzbekistanie Mistrzostw Świata w Kajakach na numery nieujęte w programie olimpijskim.

Na początek Emese Kőhalmi odniósł dominujące zwycięstwo na starcie i mecie w indywidualnym wyścigu kajaków na 1000 metrów. 22-letnia zawodniczka Akademii Katalin Kovács prowadziła już na pierwszych metrach, a na półmetku miała przewagę około połowy długości łódki nad białoruską klasyczką Mariną Litwinczuk.

Ten ostatni kajakarz jako jedyny dotrzymał mu kroku, ale także urwał się we włosach i Węgierski zawodnik dobiegł do mety jako pierwszy z ogromną przewagą.

W podobnej liczbie kajaków Bragato Giada znakomicie rozłożył swoje siły. Na pięciuset metrach 3-4. wbił łopatę w miejsce, ale potem w drugiej połowie dystansu zostawił za sobą męczącego chińskiego przeciwnika. 25-letnia kajakarka z Tiszaújváros nie mogła już przeszkodzić zwycięstwu Białorusinki Alenie Nazdrowej, ale zajęła drugie miejsce.

W ten sam sposób Adolf Balázs i Dániel Fejes świętowali srebrne medale w finale biegu na 1000 metrów w grze podwójnej kajakowej. Obaj zawodnicy – ​​którzy wcześniej rywalizowali ze sobą, ale teraz dopiero się poznali – walczyli dwa tygodnie temu na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu. Wiosłują razem po szwedzku, prawą stroną, mimo to przez cały dystans udało im się utrzymać w czołówce, a ponadto bardzo dobrze poradzili sobie z dystansem. Złoty medal zdobyła jednostka rosyjska, po wielkiej bitwie Adolfowie zajęli drugie miejsce za Ukraińcami.

Węgierska jednostka w sobotnim czwartym finale para Bence Vajda i Tamás Szántói-Szabó (K–2 1000 m) nie mogła powtórzyć doskonałego wyniku z ubiegłego roku, drugiego miejsca, tym razem zmęczyła się na drugich 500 m i zajął siódme miejsce.

Portugalczycy zwyciężyli w wyścigu mieszanym na dystansie K–2500 m, zorganizowanym bez węgierskiej łodzi.

Pozostałe finały odbędą się w niedzielę, a biegi pośrednie na 200 metrów odbędą się w Samarkandzie w sobotę.

MTI/ Sport Narodowy

Na zdjęciu: Bianka Nagy i Ádám Fekete w finale kajakowego gry podwójnej mieszanego na 200 metrów Mistrzostw Europy odbywających się w ramach Igrzysk Europejskich w Krakowie na torze Kryspinów 24 czerwca 2023 r./MTI/Zsolt Czeglédi