Megszerezte első győzelmét a magyar női vízilabda-válogatott a párizsi olimpián, miután 12-7-re nyert Kanada ellen, a csoportkör második fordulójában, hétfőn. Ugyancsak hétfőn az argentinokat legyőzve javított a férfi kézilabda-válogatott.

Még csak gondolatban készülődtek a magyar lányok az uszodába, amikor robbant az első meglepetésbomba: a világversenyeken a legjobb esetben a nyolc közé becsúszó Franciaország – a gólt is szerző Hertzka Orsolyával a soraiban – 9-8-ra legyőzte Olaszországot. Majd szintén a másik ágon az előző olimpia két döntősének összecsapását az akkori ezüstérmes, Spanyolország nyerte meg 13-11-re az Amerikai Egyesült Államok ellen.

Azaz gyorsan kirajzolódott, a mieink jobban járnak, ha elkerülik a csoport harmadik helyét, ha nem szeretnének már a negyeddöntőben az USA-val megütközni. Persze előbb a minimális célt kell teljesíteni, az öt csapatos csoportban legalább egyet megelőzni a továbbjutáshoz.

1. negyed: jó kezdés

Lévén, hogy ötös csoportok vannak, Kanada most először ugrott medencébe a párizsi olimpián. Hogy érezze a törődést, másfél perc elteltével Keszthelyi Rita hozta kihagyhatatlan helyzetbe Parkes Rebeccát, aki beljebb csúszva, másfél méterről nem hibázott (1-0). Új-zélandi születésű centerünk kisvártatva szemet gyönyörködtető találattal duplázta meg az előnyünket: a kapunak háttal, saját maga és a védője feje fölött húzta a kapuba a labdát (2-0). Bátran, szorgalmasan lövöldöztek a Emma Wrighték, Magyari Alda kapusnak nem okoztak gondot ezek a kísérletek, s a blokkok is besegítettek. Keszthelyi Rita látványos ejtéssel villantotta meg klasszisát, a lécről pattant be a labdája (3-0).

Közel 6 perc után örülhettek először a kanadaiak, jobbról, hátsóból átlósan lőtt a bal sarokba Hayley McKelvey (3-1). Keszthelyi a negyed végén egy büntetőt is értékesített (4-1).

Hollandia ellen 0-3-mal, most háromgólos előnnyel kezdtünk – ég és föld a különbség!

2. negyed: szép gólok

Kanadai találattal indult a játékrész. Kindred Paul egy méterről húzta Magyari kapujába a labdát egy pontos keresztlabda után – pedig nem is voltunk emberhátrányban (4-2).

Elrontott fórok után egy újabbnál Kurucz-Gurisatti Gréta középről ellentmondást nem tűrően helyezett Jessica Gaudreault kapujának jobb felső sarkába (5-2), majd amikor Keszthelyire ketten mentek, a bal szélen érkezett Gréta és éles szögből átemelte a kapust (6-2).

Emma Wright átlövése utat talált a jobb alsó sarokba, de mire beírták a 6-3-at, Vályi Vanda jobbról, jobbal a hosszú sarokba lőtt, visszaállt a négy gólos differencia (7-3). A dudaszó előtt egy másodperccel viszont bosszantó gólt kaptunk, ahogy az elején, azonos létszámnál értek el centerakció gólt (7-4).

3. negyed: küzdelem

Iszonyatos vízi birkózás közepette fel-le úszkáltak a csapatok, komoly lövésekre nem maradt erő. Kétszer a léc sem volt velünk. A görög és a spanyol bíró hölgy is tett róla, hogy ne hasonlítson vízilabdára, ami a vízben történt. Hét perc telt el, amikor zörrent a háló, a miénk: büntetőből hozta közelebb az övéit Axelle Crevier (7-5).

Mielőtt izgalmasabbá vált volna a mérkőzés, Garda Krisztina felívelését pöcizte be a harmadszor hozzászóló Keszthelyi Rita (8-5). Világklasszis gól volt!

4. negyed: semmi izgalom

Garda a gólpassza után góllal is jelentkezett, és Vályi Vanda átlövése is beakadt. Alig egy perc alatt állva hagytuk a riválist (10-5). Kindred sem tétlenkedett (10-6), de akkor mit mondjuk Kurucz-Gurisatti Grétára, aki a harmadik gólját is megszerezte, közelről pattintott az emberhátrányban betömörülő kanadaiak kapujába (11-6).

Felszabadultak lettek a lányok, azonos létszámnál sem okozott gondot szilágyi Dorottyának, hogy jobb kezesként jobbról is megtalálja a rést (12-6).

Emma Wright kozmetikázott egy kicsit, az utolsó percet Mihók Attila időkérése után vastaps közepette kezdték Keszthelyiék. Újabb gólt nem értünk el, a kapufa volt a ludas Garda próbálkozásánál. Csapatgyűlést követően az ellenfélnek maradt 17 másodperce, de kontrát fújtak a játékvezetők.

A végeredmény: Magyarország – Kanada 12-7

Javított a hollandok elleni vereség után a magyar csapat, amely legközelebb pénteken játszik Kína ellen (20.05), vasárnap Ausztrália lesz az ellenfél az utolsó csoportmeccsen.

Az argentinokat legyőzve javított a férfi kézilabda-válogatott

A magyar válogatott remek játékkal 35-25-re győzött hétfőn Argentína ellen a párizsi olimpia férfi kézilabdatornáján, a csoportkör második fordulójában.

A magyarok szombaton 35-32-re kikaptak Egyiptomtól. A második fordulóban aratott sikerüket követően szerdán Norvégia, pénteken a világbajnok Dánia, vasárnap pedig a házigazda, címvédő és Európa-bajnok Franciaország válogatottja ellen lépnek pályára. A két hatos csoportból az első négy-négy jut a negyeddöntőbe.

Mandiner.hu

Borítókép: Keszthelyi Rita (j) és a kanadai Hayley McKelvey (elöl) a 2024-es párizsi nyári olimpia női vízilabdatornáján, az A csoportban játszott Magyarország – Kanada mérkőzésen a Párizs melletti Saint-Denis-ben lévő Vizes Központban 2024. július 29-én.
Forrás: MTI/Kovács Tamás