Węgierski zawód dekarza należy do ścisłej światowej czołówki – podkreślił w czwartek minister innowacji i technologii László Palkovics podczas uroczystości powitania wykonawców węgierskich projektów nagrodzonych na tegorocznych Mistrzostwach Świata International Roofing Association (IFD), które zajęła pierwsze miejsce w swojej kategorii na Mistrzostwach Świata w Lovarda w Budavári.

W konkursie International Roofing Association (IFD), zrzeszającym 22 kraje i około 15 000 firm dekarskich, w tym roku trzy węgierskie projekty stanęły na podium spośród 80 zgłoszeń z 11 krajów. W kategorii pokrycia blaszane firma Budavári Lovarda zdobyła złoty medal, wykonana przez firmę Horex Kft., drugie miejsce zajęła renowacja zadaszenia Pałacu Károlyi-Csekonics, wykonana przez firmę Pléh-Boy Kft., w kategorii okładzin elewacyjnych z blachy, „Tőzsdetojás” znajdujący się na kampusie Kecskemét otrzymał drugie miejsce od Tető Kovács Kft. w jego realizacji.

László Palkovics zaznaczył, że na tych światowych zawodach zdobył już kilka razy złoty medal węgierskiego bieżni, ale nie udało mu się stanąć na podium w trzech miejscach jednocześnie.

W nagrodzonych pracach można zobaczyć przykład dekarskich osiągnięć, które jednocześnie pielęgnują przeszłość narodu i budują jego przyszłość, a Ministerstwo Innowacji i Technologii (ITM) chce być partnerem w tych pracach budowlanych.

stwierdził minister.

Minister mówił także o tym, że węgierskie budownictwo jest sektorem o znaczeniu strategicznym dla kraju, w którym działa około 120 tys. przedsiębiorstw i ponad 360 tys. pracowników. Węgierskie budownictwo w 2017 r. znajdowało się na ścieżce wzrostu, 2019 r. był rokiem rekordowym, kiedy odpowiadało za 5,5 proc. produktu krajowego brutto, ale od tego czasu sektor stanął przed wieloma wyzwaniami, a jego produkcja w 2020 r. wyniosła ok. 9 proc. poniżej poprzedniego poziomu z powodu epidemii z wysokiej rocznej bazy.

Rząd stawia na stabilność i rozwój budownictwa, dzięki wspólnym wysiłkom wielkość budownictwa w czerwcu br. - na podstawie surowych danych - przekroczyła rok wcześniej o około 28 proc. - dodał.

László Palkovics poruszył również znaczenie wykwalifikowanej siły roboczej, powiedział, że chciałby, aby węgierskie szkolnictwo zawodowe było światowym mistrzem iw tym celu ogłoszona została strategia rozwoju szkolnictwa zawodowego 4.0. W nowym systemie w tym roku rozpoczął się drugi rok kształcenia zawodowego i wprowadzono wiele działań na rzecz poprawy konkurencyjności.

Jako przykład podał, że 32 profesjonalistom biorącym udział w szkoleniu zapewniono średnio o 30 procent wyższe wynagrodzenie oraz udostępniono stypendium w wysokości 55 000-60 000 HUF miesięcznie w podstawowym kształceniu sektora, a uczestnikom w podwójne kształcenie może zarobić znaczną ilość pieniędzy oprócz studiów i otworzyło szerszą drogę od szkolenia zawodowego do szkolnictwa wyższego.

Podczas uroczystości minister László Palkovics i Csaba Gyutai, komisarz rządu odpowiedzialny za koordynację działań w branży budowlanej, dyrektor generalny ÉMI Nonprofit Kft., wręczyli pamiątkową tablicę firmom Horex Kft., Pléh-Boy Kft. i Tető Kovács Kft. za wynik osiągnięty w konkursie.

Wyróżniony obraz: MTI/Noémi Bruzák