Zrobili to! Nasi sportowcy odnieśli historyczny sukces Węgier w tenisie podczas US Open: w 142-letnim leksykonie mistrzostw nie odnotowano jeszcze, aby dwóch Węgrów dotarło do 2. rundy w grze pojedynczej mężczyzn.

W poniedziałek wydarzył się cud. Fábián Marozsán i Márton Fucsovics pokonali swoich lepszych przeciwników w pięciosetowej walce. W tym samym czasie sukces nie odniósł Udvardy Panna, jedyny Węgier, który zasiadał w głównej tabeli kobiet.

Pierwszego dnia US Open co najmniej jeden Węgier był na korcie niemal nieprzerwanie od 11:00 do 20:30. Fábia Marozsán wystartowała i wygrała z Richardem Gasquetem w 3 godziny i 18 minut. Márton Fucsovics również rozegrał pięciosetowy mecz, tylko jego mecz trwał 4 godziny i 25 minut, zanim pokonał Sebastiana Kordę, z którym przegrał pięć dni temu na turnieju Winston-Salem ATP 250 – przypomina Index .

Marozsán, młody Węgier, nie mógł znaleźć słów na temat tego, skąd czerpie się siłę w finałowym secie.

„Jesteś na korcie, dlatego całe życie walczysz, aby móc zagrać w głównej drabince turnieju Wielkiego Szlema. Zawsze motywowało mnie to, że mogę pokonać tego gościa i mieć na czym zarobić. Oczywiście zdarzały się trudne momenty, ale trzeba je pokonać, a jeśli wykorzystasz szansę, zwiększy to twoją pewność siebie i popadniesz w rutynę, polegającą na graniu i napieraniu dalej.

stwierdził.

W środę Marozsán powiedział o swoim kolejnym przeciwniku: Mannarino to nieprzyjemny i niebezpieczny zawodnik, a poza tym zawsze trudno jest grać przeciwko leworęcznym. Dzień wolny jest dla niego dobry, a potem stara się wyciągnąć z siebie jak najwięcej.

Równie emocjonująca była walka Fucsovicsa z Kordą, jego kolejnym przeciwnikiem będzie Australijczyk Rinky Hijikata, zajmujący 110. miejsce w światowym rankingu.

US Open, 1. runda (ostatnie 64):

Fábián Marozsán – Richard Gasquet (Francuz) 6:3, 6:1, 6:7 (5–7), 6:7 (1–7), 6:2 Márton Fucsovics – Sebastian Korda (Amerykanin, 31.) 7
: 6 (7–4), 4:6, 7:6 (7–1), 4:6, 6:4

Wyróżnione zdjęcie: Fábián Marozsán na meczu eliminacyjnym Węgry–Francja do Pucharu Davisa w Tatabánya, 4 lutego 2023 r. Zdjęcie: Tibor Illyés / MTI