Na Zamku, przed Pałacem Sándora, Węgierska Federacja Sportu (MVSZ) zorganizowała swoje centralne wydarzenie z okazji Światowego Dnia Szermierki: na placu Szent György odbył się flashmob z udziałem setek szermierzy, podczas którego przy tej okazji powitano 60 lat temu kobiety stanęły na podium Mistrzostw Świata w sztyletach kobiet.

Raport hunfencing.hu przypomina, że ​​w 1963 roku na Mistrzostwach Świata w Gdańsku wydarzyło się coś, czego nigdy wcześniej ani później nie było:

W konkursie indywidualnym szermierzy kobiet na podium stanęło trzech Węgrów: złoty medal zdobyła Ildikó Rejtő, srebrny Lídia Dömölky, a brązowy medal Katalin Juhász.

Zaproszenie przyjęli szermierze klasyczni, dlatego w sobotę Zsolt Csampa, prezes stowarzyszenia i członek zarządu Attila Prosits, mogli przywitać się z całą trójką. Kameralna ceremonia odbyła się w towarzystwie setek zawodników ubranych w stroje szermiercze, a także dorosłych i mistrzów świata oraz Europy w poszczególnych kategoriach wiekowych, którzy następnie odśpiewali hymn Węgier na cześć byłych mistrzów.

Park Szent György tér był pełen sportowców i turystów robiących zdjęcia. Wśród zawodniczek, które zwyciężyły w tegorocznych PŚ w Mediolanie, znalazła się cała drużyna szermierki kobiet – Sugár Battai, Anna Márton, Liza Pusztai, Luca Szűcs –, złoty medalista indywidualny Máté Koch i Tamás Decsi z drużyny szermierki mężczyzn.

Następnie odbył się właściwy flashmob, czyli pięciominutowa szermierka stylem dowolnym, a na zakończenie wykonano grupowe zdjęcie z balkonu Pałacu Sándor.

Wyróżnione zdjęcie: flashmob Węgierskiego Stowarzyszenia Szermierczego, który odbył się 9 września 2023 r. z okazji Światowego Dnia Szermierki w Budapeszcie przed Pałacem Sándora. MTI/Zoltan Balogh