Dzięki zwycięstwu od początku do końca w piątkowym wyścigu o medale Mária Érdi zdobyła złoty medal na Mistrzostwach Europy w żeglarstwie ILCA 6 (dawniej Laser) w Atenach. W kategorii mężczyzn Jonatán Vadnai zdobył srebrny medal, a jego brat Benjamin zajął piąte miejsce.

Przy tym ostatnim wyniku – jak napisano na Facebooku krajowego stowarzyszenia – zdecydowano, że młodszy brat wystartuje w letnich igrzyskach olimpijskich w klasie łodzi ILCA 7 w Marsylii.

Mária „Mári” Érdi, która w zeszłym roku zdobyła kwalifikację olimpijską w Paryżu i zdobyła w historii sportu tytuł mistrza świata, potrafiła rozpocząć wyścig o medale od przodu, wygrywając praktycznie od startu do mety. Jako pierwszy przejął wszystkie boje i jako pierwszy zakończył wyścig z przekonującą przewagą. Za węgierskim żeglarzem drugie miejsce zajęła Litwinka Viktorija Andrulyte, a trzecie Francuzka Louise Cervera. Charakterystyczne dla zrównoważonego i świetnego występu Érdiego jest to, że poza wyeliminowanym z niego 11. miejscem, jego najgorszym wynikiem było szóste miejsce, dwukrotnie zajmował drugie i trzecie miejsce.

„To był jeden z najtrudniejszych wyścigów w moim życiu. Słaby wiatr i duża nieprzewidywalność, którą dostałem od tej EC, ale udało mi się dostosować do nich wszystkich najlepiej z całej stawki. Jestem niewypowiedzianie szczęśliwy, że zeszłorocznemu złotemu mistrzostwu świata i brązowi mistrzostw Europy towarzyszy teraz tytuł mistrza Europy. Razem z trenerem opracowaliśmy dobrą taktykę, która okazała się skuteczna. Nie było to łatwe, bo przed wyścigiem o medale stawka na podium była bardzo gęsta”

- oceniła Mária Érdi po sukcesie w Mistrzostwach Europy.

„Już przed mistrzostwami Europy wiedziałem, że wygra tutaj ten, kto popełni najmniej błędów i podejmie dobre decyzje. Starałem się pamiętać o tych dwóch rzeczach przed i w trakcie każdego wyścigu.”

– dodała żeglarz, która podczas gali M4 Sport i MSÚSZ została wybrana sportsmenką roku 2024.

Żeglarz MVM zdobył dwa złote i jeden brązowy medal na czterech ostatnich najważniejszych światowych zawodach, a na tegorocznym Pucharze Świata nie stanął na podium i zajął 7. miejsce tylko dlatego, że w trakcie regat zepsuła się jedyna śruba łodzi w wyniku błąd producenta.

„Oczywiście jestem bardzo szczęśliwy, że udało mi się zdobyć tytuł mistrza Europy tak szybko po zdobyciu tytułu w Pucharze Świata” – powiedział M1. Dodał, że „brakowało kilku wielkich nazwisk na boisku”, ale obecna była tegoroczna mistrzyni świata, Dunka Anne-Marie Rindom. „Celem było wyraźnie go pokonać”

podkreślił.

Wyjaśnił, że ze względu na słaby wiatr i wynikającą z niego nieprzewidywalność bardzo ważne były wyrównane wyścigi i stabilny wynik.

„Również wczoraj jako trzydziesty podszedłem do pierwszej boi i stamtąd musiałem już wychodzić. Byłem bardzo szczęśliwy, że miałem odpowiednią prędkość i że udało mi się ścigać na maksimum swoich możliwości w tak nieprzewidywalnych warunkach.”

W kobiecej klasie łodzi olimpijskich ILCA 6 wystartowało w Atenach 107 zawodniczek.

W piątek nie było rywalizacji o medale dla mężczyzn, ale jednocześnie udało im się wystartować w trzech wyścigach. Z informacji stowarzyszenia krajowego wynika, że ​​pierwotnie planowano dwa, jednak stowarzyszenie międzynarodowe oceniło, że jest czas na trzeci, więc ostatecznie zorganizowano jeszcze jeden.

Jonatán Vadnai wygrał jako pierwszy, następnie zajął 14. miejsce, a następnie ponownie okazał się najszybszy i był w stanie nadrobić zaległości z piętnastego miejsca z poprzedniego dnia na drugie miejsce. Benjamin Vadnai w czwartek był szósty, a w piątek był 12., 9., a potem 18., ale udało mu się anulować swój ostatni wynik.

Jonatán Vadnai zdobył kwalifikację olimpijską podczas ubiegłorocznych połączonych mistrzostw świata. Benjamin wystartował w dwóch ostatnich meczach, ale młodszy brat pokazał w ostatnim czasie lepszą formę, na Mistrzostwach Europy 2022 był czwarty, a na styczniowych Mistrzostwach Świata zdobył 77 punktów przewagi nad bratem i zajął prowadzenie Ponownie.

W olimpijskich klasach łodzi ILCA 7 mężczyzn wystartowało 136 żeglarzy. Z węgierskiego punktu widzenia Mistrzostwa Europy w Atenach zakończyły się historycznym sukcesem sportowym: węgierscy medaliści byli zarówno w kategorii kobiet, jak i mężczyzn.

hirado.hu

Wyróżnione zdjęcie: Mária Érdi rywalizuje w klasie łodzi ILCA 6 (wcześniej znanej jako Laser) podczas Mistrzostw Świata w Żeglarstwie w Hadze, 20 sierpnia 2023 r. Erdi zdobył złoty medal (Fot.: MTI/EPA/ANP/ Sem van der Wal)