W krótkim czasie mogliśmy się cieszyć dwoma złotymi medalami, którymi węgierska drużyna po raz kolejny przeszła do historii. Królową biegu na 100 metrów stylem motylkowym została Zsófia Konkoly, a królową biegu na 100 metrów stylem grzbietowym Bianka Pap.

Zsófia Konkoly zdobyła złoto na 100 m stylem motylkowym

W czwartek Zsófia Konkoly zdobyła złoty medal na 100 m stylem motylkowym w kategorii S9 na Igrzyskach Paraolimpijskich w Tokio. Bianka Pap zdobyła również złoty medal na 100 m stylem grzbietowym w czwartek w kategorii S10 na Igrzyskach Paraolimpijskich w Tokio.

19-letni zawodnik z Peczu, któremu prawa ręka nie rozwinęła się prawidłowo, wygrał w czwartkowy poranek wyścig eliminacyjny iz najlepszym czasem 1:07,05 doszedł do wieczornego finału. Tam, zajmując drugie miejsce na pięćdziesięciu metrach, wygrał z wielkim włosem, ustanawiając rekord paraolimpijski 1:06,55 minuty.

Zsófia Konkoly swój trzeci medal zdobyła w stolicy Japonii, wcześniej była druga na 200 m stylem zmiennym i 400 m stylem dowolnym. Dzięki czwartkowemu zwycięstwu węgierska delegacja sięgnęła po swój dwunasty medal i jednocześnie piąte złoto.

Bianka Pap to złota medalistka na 100 m stylem grzbietowym

Węgierski zawodnik w kategorii S10, którego lewa piszczel nie rozwinęła się prawidłowo w wyniku wypadku na nartach w dzieciństwie, był najszybszy w porannych eliminacjach iw generalce z czasem 1:09,71 minuty, a następnie w wieczornych finałach „przepłynął” pole, prowadząc przez całą drogę, i 1: Wygrała z czasem 06,70 minuty, ponad dwie sekundy przed drugą Aurélie Rivard.

21-letni pływak z Vasas zdobył 13. medal węgierskiej reprezentacji i jednocześnie szóste złoto. Pap – który jest mistrzem świata i Europy na 100 stylem grzbietowym i był drugi na Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio – po raz drugi może stanąć na podium w stolicy Japonii, zdobywając w środę srebro na 400 stylem klasycznym.

źródło: MTI

Foto: Triumfatorka Zsófia Konkoly (j) po finale kategorii S9 biegu na 100 m stylem motylkowym kobiet na Igrzyskach Paraolimpijskich w Tokio 2020 przełożonych na 2021 r. z powodu ogólnoświatowej epidemii koronawirusa w Aquatic Center 2 września 2021 r. MTI/Koszticsák Solid