W czwartek można było kibicować trzem węgierskim zawodnikom w zawodach pływackich na wodach otwartych Mistrzostw Świata w Pływaniu. Wśród mężczyzn Ákos Kalmár i Péter Gálicz wystartowali w próbnym biegu na 25 km, natomiast wśród kobiet najdłuższy dystans pokonała Réka Rohács, która zdobyła już srebrny medal w biegu drużynowym 4x1500 m.

Wśród mężczyzn Kalmár wystartował znakomicie, po półtorej godzinie pływania był drugi, po czym wyskoczył na prowadzenie w połowie dystansu, podczas gdy Gálicz był wówczas na 17. miejscu. Na ponad godzinę przed końcem Kalmár był drugi za Axelem Reymondem

Po ostatnim punkcie kontrolnym - 900 metrów przed metą - dwójka Węgrów płynęła obok siebie na szóstym i siódmym miejscu i obaj dotarli do mety z podium na wyciągnięcie ręki. Resztkami sił Gálicz doskonale sterował i gładko wywalczył trzecie miejsce. Kalmár, który prowadził przez długi czas, ostatecznie zajął ósme miejsce.

22-letni Gálicz zdobył czwarty medal węgierskiej delegacji na organizowanych na Węgrzech Mistrzostwach Świata w Pływaniu. Wśród pływaków na basenie zwyciężył Kristóf Milák na 100 i 200 metrów stylem motylkowym, a węgierska sztafeta zajęła drugie miejsce na jeziorze Lupa.

Bieg na 25 km mężczyzn Dario Verani , pokonując Francuza Axela Reymonda, .

Zdjęcie źródłowe i tytułowe: Origo/Sándor Csudai