Liu Shaoang wygrał w niedzielę bieg na 500 m łyżwiarzy szybkich na krótkim torze na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie, zostając pierwszym węgierskim złotym medalistą indywidualnym na Zimowych Igrzyskach.

Mistrz świata imprezy, który zdobył już brązowy medal z Pekinu na stylem zmiennym i na 1000 metrów, a na 1500 metrów był czwarty, dzięki swojemu czasowi w półfinale mógł wystartować z najkorzystniejszej trasy. Stamtąd wygrał wszystkie wyścigi w tym sezonie na dystansie sprinterskim. Razem z nim biegli Kazach Abzal Azgalyev, rosyjski mistrz Europy Konstantin Ivliyev, kanadyjski srebrny medalista olimpijski Steven Dubois i Włoch Pietro Sighel, brązowy medalista mistrzostw świata.

23-letni łyżwiarz szybki z FTC znakomicie złapał powtórzony start, pokonywał okrążenia w idealnym tempie iz łatwością odpierał wszelkie próby wyprzedzenia - zwłaszcza atak Iwlijewa - dzięki czemu osiągnął historyczny sukces. Ivliyev był drugi, a Dubois trzeci.

Zdobywca Pucharu Świata Sándor Liu Shaolin , brązowy medalista w Pekinie w sztafecie zmiennej, szósty na 1500 metrów i sklasyfikowany na końcu stawki z powodu dwóch nieprawidłowości na 1000 metrów oraz trzeci w sztafecie mieszanej, biegacz olimpijski -up Krueger John-Henry cztery lata temu na 1000 metrów, wciąż w barwach amerykańskich, obaj pożegnali się w ćwierćfinale.

Węgierska delegacja zdobyła już swój trzeci medal w stolicy Chin, ponieważ sztafeta stylem zmiennym i Liu Shaoang zajęli trzecie miejsce na 1000 metrów.

źródło: infostart.hu

Wyróżniony obraz: MTI/Tamás Kovács