Nowozelandzka sztangistka Laurel Hubbard może zostać pierwszą transpłciową sportsmenką, która weźmie udział w igrzyskach olimpijskich.

Dzięki swojej pozycji w światowych rankingach Hubbard ma prawo startować w swojej kategorii, kobiet plus 87 kilogramów, w wieku 43 lat na pięciokołowych igrzyskach w Tokio, które zostały przełożone z zeszłego roku na lato tego roku.

Sportowiec nosił imię Gavin dziesięć lat temu i był uważany za jednego z czołowych męskich ciężarowców w swoim kraju,
chociaż odniósł niewielki międzynarodowy sukces.

W wieku trzydziestu pięciu lat przeszła na emeryturę i zaczęła pracować w lokalnym stowarzyszeniu, potem zdecydowała się zmienić płeć i otrzymała nowe imię: wróciła do sportu jako Laurel, ale już w dziedzinie kobiecego podnoszenia ciężarów.

Zdobył srebrny medal na Mistrzostwach Świata 2017, następnie wygrał Igrzyska Pacyfiku i zajął szóste miejsce na ostatnim Pucharze Świata w 2019 roku.