Nikolett Szabó, jeździec z Szabadki, wygrał finał 14. Narodowej Vágty w niedzielny wieczór na torze Hősök w Budapeszcie na swoim koniu Pipacs.

Nikolett Szabó pokonał kolarzy Heves, Farkaslaka, Kerekegyháza i Abony na specjalnym torze wokół Pomnika Tysiąclecia.

Zawodnik z Szatki, który zdobył tytuł najszybszego jeźdźca 2021 roku, otrzymał Nagrodę Wędrowniczą Rzeźni Narodowej, szablę husarską z 1848 r.

otrzymał nagrodę w wysokości pięciu milionów HUF podczas ceremonii wręczenia nagród. Na plecach Poppy leżał koc zwycięstwa.

Arnold Nagy, zawodnik Heves, który w finale zajął drugie miejsce, otrzymał milion forintów, Csaba Tamás, zawodnik Farkaslaka, który zajął trzecie miejsce, otrzymał nagrodę w wysokości pół miliona forintów, kolarze dwóch pozostałych finalistów, Heves i Abony, każdy zgarnął po 300 000 forintów.

W galopie małej husarii Fanni Hajdu, jeździec Orosházy, odniósł zwycięstwo na swoim kucu o imieniu Nárcisz, w finale zepchnął za sobą jeźdźców Érsekhalma, Csörög, Kishegyes i Sarkad.

Po południu odbył się również finał międzynarodowego wyścigu, którego zwycięzcą został zawodnik Czech Lukas Vladyka. Zawodnik z Indii zajął drugie miejsce, a Austriak trzeci. Zawodnicy z Włoch, Mongolii i Surinamu zajęli czwarte, piąte i szóste miejsce.

Oprócz finalistów w międzynarodowym wyścigu rywalizowali kolarze z Węgier, Chorwacji, Słowenii, Turcji, Rumunii i Wielkiej Brytanii.

Węgry reprezentował Gábor Paizs.

Jeźdźcy nie wystartowali na własnych, rodzimych węgierskich koniach Shagya-Arab, wypożyczonych z SK Bábolna, wybranych w drodze loterii.

W charytatywnym wyścigu gwiazd na siodło wskoczyli Krisztián Széchenyi, Gábor Krajnik-Balogh, Péter Bács, Imre Sipos i Ervin Nagy, a zwycięzcą został aktor Péter Bács.

Podczas dwudniowej serii zawodów 60 węgierskich i międzynarodowych jeźdźców rywalizowało w wyścigach eliminacyjnych i pośrednich na specjalnym torze ustawionym na placu Hősök.