Kristóf Milák wygrał finał biegu na 200 metrów stylem motylkowym spektakularnym występem, ustanawiając nowy rekord świata 1 minuta 50,34 sekundy, wczesnym rankiem we wtorek wieczorem, czwartego dnia odbywających się w Duna Arena mistrzostw świata w pływaniu. Tamás Kenderesi pod koniec trochę się zmęczył, zajął szóste miejsce.

Broniąc tytułu, Kristóf Milák zdobył we wtorek złoty medal z rekordem świata na 200 m stylem motylkowym na Mistrzostwach Świata w Pływaniu w Budapeszcie, w których inny Węgier, Tamás Kenderesi, zajął szóste miejsce.

22-letni węgierski zawodnik, mistrz olimpijski, rekordzista świata i mistrz Europy w tej imprezie poprawił swój rekord Gwangju z 2019 roku (1:50,73) i przekroczył linię mety z czasem 1:50,34 minuty, podczas gdy Kenderesi finiszował z czas 1:55,20 minuty szósty.

Przed mundialem niewiele było numerów, których złote medale można było wręczyć niemal z góry, ale tak było na 200 m stylem motylkowym mężczyzn, a klasyk Honvéda po raz kolejny udowodnił, że daleko wyprzedza rywali.

Milák najwyraźniej nie wysilił się w poniedziałkowych eliminacjach, ale i tak był pół sekundy szybszy od najbliższego rywala, a potem w wieczornym półfinale dał pokaz siły, dziewiątym najlepszym pływakiem wszechczasów ( 1:52,39) i zdobył najlepszą czwórkę we wtorkowym finale.

Kenderesi, który eksplodował brązowym medalem w tej konkurencji na Igrzyskach Olimpijskich w Rio w 2016 roku, awansował do następnego etapu dzięki fantastycznemu czasowi w obu pływaniach w poniedziałek, a jego ostatnie pięćdziesiąt metrów 29,05 w półfinale było szczególnie niezapomniany.

Wtorkowy finał w Duna Arenie był wypełniony po brzegi

Milák od pierwszej chwili dominował na boisku, już w pierwszej rundzie był prawie o pół sekundy lepszy od rekordu świata, a różnica tylko powiększyła się w stosunku do czasu. Ostatecznie z linią cyfrową rywalizował tylko na ostatnich metrach i ostatecznie wygrał.

Wbrew swojemu zwyczajowi w Kenderesi, tym razem zaczął mocniej, ale nie był w stanie utrzymać swojego zwykłego tempa i zajął szóste miejsce.

„Mówili całkiem słusznie, że powinienem wystartować szybciej, ale muszę znaleźć złoty środek, aby przepłynąć start, z którego mogę się jeszcze zregenerować na ostatnich pięćdziesięciu metrach. Jeszcze dwa miesiące temu myślałem, że nie ma sensu zaczynać tych Mistrzostw Świata, ale w porównaniu z tym wczoraj popłynąłem najlepiej w tym roku, co mogłem poprawić, gdybym zastosował inną taktykę. Czułem jednak, że muszę tego spróbować, pomyślałem, że potrzebuję mocniejszego startu, aby kopnąć piłkę” – powiedział Kenderesi w strefie mieszanej.

Na węgierskich zawodach Milák, który doprowadził węgierską delegację na pierwsze podium, zdobył 33. złoto mistrzostw świata w dużym basenie w historii węgierskiego pływania.

Źródło: hirado.hu

Zdjęcie: Złoty medalista Kristóf Milák po ogłoszeniu wyników biegu na 200 m stylem motylkowym mężczyzn na Mistrzostwach Świata w Pływaniu w Duna Arena 21 czerwca 2022 r.