A házigazda japánok elleni 16-8-as sikerrel kezdte meg szereplését hétfőn a magyar csapata fukuokai olimpiai kvalifikációs világbajnokság férfi vízilabdatornáján.

A japánok a harmadik negyed közepéig jól tartották magukat, ezt követően azonban kijött a két csapat közötti tudásbeli különbség.

Ugyan nem telt ház, de a vasárnapi női játéknaphoz képest szép számú közönség – még néhány fős „keménymagja” is volt a hazaiaknak – fogadta a csapatokat, amelyek az előző két olimpián is találkoztak egymással, Rióban (17-7) és Tokióban (16-11) is magabiztos győzelmet arattak a magyarok.

A 15 fős keretből Varga Zsolt szövetségi kapitány Molnár Eriket és Vigvári Vincét nem nevezte a találkozóra, amelynek első góljára közel két és fél percet kellett várni: ekkor Zalánki Gergő egy kapufás találattal csendesítette le a csarnokot. Az olasz Pro Reccóval egymást követő két idényben Bajnokok Ligája-győztes, balkezes magyar a következő támadásnál is megvillant, majd érkezett a hangorkánt okozó első hazai gól is. A japánok lefordulás után Adacsi Szeija szép ejtésével egyenlítettek, de jött a másik balkezes magyar bombázó, a 2017-es hazai rendezésű vb-n a legjobbnak választott Vámos Márton, aki Zalánkival ellentétben a rövidbe húzta vissza a labdát. A japánok egy védekezési hibát kihasználva egalizáltak, Vogel Somának nem volt esélye a közeli húzás ellen. A házigazdák 24 másodperccel a negyed vége előtt távoli lövéssel – először a meccs során – megszerezték a vezetést, de Német Toni még egyenlíteni tudott a dudaszó előtt.

A második negyed elején újra Zalánki zúdított nagy erővel a hálóba, a túloldalon azonban a blokkoló kezek takarásában Vatanabe Taijo távolról meglepte Vogelt. Egy újabb távoli bombával ismét a japánok szerezték meg a vezetést, de a túloldalon egyéni megoldással egyenlített a magyar vb-rekorder, a kilencedik ilyen tornáján szereplő olimpiai bajnok Varga Dénes. A magyarok Nagy Ádám révén vették vissza az előnyt, így két negyed után 7-6-ra vezettek.

A harmadik negyed elején a csapatkapitány Jansik Szilárd is feliratkozott a gólszerzők közé, ötméteresből. A magyarok védekezése hellyel közzel rendben volt, a japánok ennek ellenére újra felzárkóztak, de a túloldalon Vámos azonnal válaszolt. A hazaiak kissé mintha fáradni kezdtek volna, Jansik közeli ejtéssel növelte háromra a különbséget, majd egy kiállítás után Varga Zsolt időt kért, de Zalánki közeli próbálkozását a japán cserekapus hárította.

A záró nyolc percre Lévai Márton is lehetőséget kapott a kapuban. A magyarok közül Angyal szerezte meg első világbajnoki gólját, majd Zalánki süllyesztette el a japán hálóőrt, ezt követően pedig kihagyhatatlan helyzetbe hozta Jansikot.

A japánok elkészültek az erejükkel, már volt, hogy a támadóórát sem vették észre és fórban sem látszódott, hogy többen lennének a vízben. A „dupla különbség” (14-7) Manhercz Krisztián első góljával alakult ki, a japánok viszont egy megpattanó labdának köszönhetően lezárták hosszabb gólcsendjüket. Elöl Varga könnyedén forgatta be emberét és lőtt a hálóba, majd Jansikot szolgálta ki finom mozdulattal. Hátul Lévai hátrányban védett nagyot, majd a japán cserekapus is bizonyított a végén.

Varga Zsolt szövetségi kapitány

Varga Zsolt szövetségi kapitány a férfi vízilabdatorna csoportkörének első fordulójában játszott Magyarország – Japán mérkőzésen a fukuokai vizes világbajnokságon
MTI/Koszticsák Szilárd

Varga Zsolt szövetségi kapitány szerint a védekezésnek köszönhetően nyerte meg magabiztosan, 16-8-ra nyitómérkőzését a magyar válogatott.

„Tavaly, amikor együtt edzettünk velük, két napig tartott, hogy megtaláljuk az ellenszert a játékukra, most két negyedre volt szükségünk. Nyilván a korábbi meccseiknek az elemzése is segített, a találkozó második felére pedig lebénult a támadásuk” – mondta az MTI-nek Varga Zsolt, aki szerint a győzelem kulcsa a védekezés volt, amit alátámaszt azt is, hogy a házigazdák kilenc emberelőnyükből csak egyet értékesítettek.

A magyar újságíróknak a szakember – aki játékosként 2001-ben éppen itt, Fukuokában volt utoljára válogatott – elmondta, a horvátok elleni szerdai, csoportelsőségről döntő rangadón is a védekezés lesz a kulcs. Hozzátette, Josip Vrlic személyében a horvátoké a világ egyik legjobb centere, az ő semlegesítése ígérkezik a legfontosabb feladatnak, amit ha sikerül teljesíteni, a mérkőzés második felére megnőnek a győzelmi esélyek.

A csapatkapitány Jansik Szilárd szerint a találkozó elejének tipikus első meccs jellege volt, ami nem meglepő, hiszen számos vb-újonc is van az együttesben, ráadásul az elmúlt hetekben több időzónát is megjártak.

„Pont ott járunk, ahol kell, tudtuk, hogy körülbelül egy félidőig bírják majd. Különleges játékot játszanak, sokat kockáztatnak. Mi jól reagáltunk erre a félidőtől kezdve, megtaláltuk az ellenszert és megtörtük őket” – mondta a Ferencváros vízilabdázója, aki megjegyezte, a horvátok ellen már nem lesz elég egy félidőnyi jó játék, és a most kapott nyolc gólnál többet a horvátoknak sem szabad engedni, így kiharcolhatnák az extra pihenővel járó közvetlen negyeddöntőt.

A két gólt szerző Vámos Márton szerint szerencsére nem becsülték le a japán csapatot, két negyedig ugyan idegesen játszottak, de utána megnyugodtak, aminek köszönhetően összeállt a védekezés.

Az Olympiakosz klasszisa kiemelte, hogy a japán közönség remek hangulatot teremtett, ugyanakkor tisztában van azzal, hogy sajnos a többi meccsen nem várható ekkora nézősereg.

Vigvári Vendel szerint a nehéz kezdés ellenére a második negyed végétől uralták az összecsapást, a horvátok elleni találkozó viszont természetesen sokkal nehezebb lesz.

„Innentől kezdődik a vb, ismerjük a horvátokat, készültünk ellenük. Mindenki tisztában van a téttel, ennek fényében megyünk bele abba a meccsbe” – ígérte.